Co warto wiedzieć na temat odszkodowania po śmierci?

odszkodowania za błędy medyczne

Jeszcze niecałe 10 lat temu mogliśmy obserwować w naszych rodzimych realiach taką sytuację, w której obowiązujące przepisy prawa raczej utrudniały niż pomagały osobom stacyjnym się o odszkodowania po śmierci bliskich. Teraz, jest już zupełnie inaczej. Znowelizowana ustawa otworzyła przed członkami rodzin furtkę do ubiegania się o zadośćuczynienia. Takie starania mają na celu wyraźne polepszenie warunków bytowych w wielu gospodarstwach domowych w całej Polsce.

Jeśli ktoś stracił najbliższą osobę w następstwie wypadku – przed datą 3 sierpnia 2008 roku, można uzyskać odszkodowanie z innego tytułu. Chodzi o znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej. Dokładnie określa to Kodeks cywilny, w artykule 446 paragraf 3.

Dodatkowo, sąd może przyznać na podstawie swojej decyzji najbliższym członkom rodziny zmarłego odszkodowanie stosownego typu. W sytuacji, gdy na skutek jego śmierci nastąpiło  pogorszenie ich sytuacji życiowej i warunków bytowych w znacznym stopniu. Artykuł precyzyjnie jednak określa też, że samo odszkodowanie będzie przysługiwało rodzinie wyłącznie wówczas, jeśli warunki życia bliskich uległy naprawdę znacznemu pogorszeniu. Dotyczy to okoliczności materialnych oraz niematerialnych. Sytuacją taką będzie na przykład brak opieki ze strony rodzica, który nadal żyje. Poza tym dzieje się tak też w sytuacji, gdy mamy do czynienia z brakiem wsparcia w wychowywaniu dzieci i znacznym wpływem śmierci na pogorszenie zdrowia bliskiej osoby. Dodatkowo, takim zdarzeniem jest też niedołężność opiekunów dzieci zmarłej osoby. Takie sytuacje często mają miejsce, gdy dzieci zostają pod opieką swoich dziadków.
Błędy medyczne

W gruncie rzeczy, odszkodowania za błędy medyczne są dzisiaj wypłacane bardzo często. Dzieje się tak również dlatego, że zmienia się u Polaków świadomość prawna. Coraz więcej mamy do czynienia ze swobodnym dostępem do różnych informacji, do prawników. Bardzo szerokie zastosowanie mają też rozmaite formy pomocy prawnej, z których korzystamy coraz chętniej. Jeśli chodzi o medyczne błędy, to z reguły są poważne sprawy. Jednocześnie, nie brakuje specjalistów, którzy wspomagają krok po kroku dążenie do uzyskania godnego odszkodowania. Wystarczy znaleźć odpowiedniego profesjonalistę – prawnika lub kancelarię.

Jak znaleźć taką pomoc?

 

Nic trudnego bowiem w dobie tak powszechnego i bezproblemowego dostępu do form pomocy prawnej. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, by w krótkim czasie znaleźć pomoc prawną, której potrzebujemy. Choć błędy medyczne zawsze są delikatną sprawą, trzeba mówić o tym głośno i po prostu, po ludzku dochodzić swoich praw.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s