Błąd medyczny – kompleksowe wyjaśnienie tego pojęcia

Błędy w sztuce zdarzają się w różnych dziedzinach. O ile niezbyt dotkliwe poza estetyczną warstwą, bywają błędy różnego rodzaju artystów, to już błąd w sztuce lekarskiej nie tylko brzmi poważniej. Jest w swojej istocie znacznie bardziej złożony i poważny. Wszak na szali mamy tu niejednokrotnie zdrowie, a nawet – i życie pacjenta, który w wyniku błędu lekarskiego zmuszony jest cierpieć w mniejszym lub większym stopniu. Cierpienie w tym kontekście dotyka też bliskie osoby poszkodowanego pacjenta. Szczególnie w sytuacji, gdy następstwem błędu medycznego jest śmierć pacjenta.

odszkodowania za błędy medyczne

Nawet, gdy błędy medyczne nie prowadzą do takich skrajnie traumatycznych następstw, trzeba być osobą świadomą jednej kwestii. Żaden lekarz, który popełni błąd – nie jest osobą bezkarną. Pacjentów, a także ich najbliższe rodziny, chroni obowiązujące w Polsce prawo. Jeśli chodzi o sprawy dotyczące procesowania się o błędy wynikające z uchybień lekarskich, trzeba przyznać, że wiele z nich kończy się dla osoby poszkodowanej lub jej najbliższych, bardzo korzystnym wynikiem.

 

W największym skrócie. Istotą błędu medycznego, zwanego również jak wyżej, błędem w sztuce lekarskiej czy też błędem lekarskim, są różnego rodzaju działania o nieumyślnym charakterze. Chodzi o zaniedbanie lub zaniechanie konkretnych działań wobec pacjenta. Generalnie tyczy się to nie tylko lekarzy, ale również – stomatologów, a także pielęgniarek oraz położnych. Dodatkowo, każdej innej osoby, która wykonuje zawód medyczny, mogący w sposób pośredni lub bezpośredni stanowić zagrożenie dla zdrowia i/lub życia pacjentów. Obecnie funkcjonuje przyjęta przez A. Liszewską, która w swojej treści mówi o tym, że błąd w sztuce medycznej jest równoznaczny z tym, ze lekarz narusza – w sposób świadomy, mając na uwadze, że podejmuje czynność medyczną – obowiązujące w konkretnym wypadku, wypracowane na gruncie naukowy i praktyk reguł postępowania zawodowego, wobec dóbr prawnych w postaci życia i zdrowia człowieka, które zgodnie z prawem stanowi podstawę do tego, by orzekać o naruszeniu obowiązku ostrożności. Chodzi rzecz jasna o ostrożną opiekę nad pacjentem.

Celem uzyskania odszkodowania za błędy medyczne, trzeba niejednokrotnie wystąpić na drogę sądową. Na szczęście, mamy w Polsce wielu specjalistów – prawników oraz kancelarii, które specjalizują się w tym szczególnie istotnym obszarze pomocy. Warto mieć to na uwadze w momencie, gdy ktoś szuka takiego wsparcia, by uzyskać zadośćuczynienie za powstałe w wyniku medycznych niedopatrzeń narażenie zdrowia, życia lub – niestety, także śmierć pacjenta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s